Saturday, October 27, 2018

HALLOWEEK, päev 4: DIA DE LOS MUERTOS!

Tänase postituse üle olen ma kohe e-ri-ti elevil! Kui mõte mul sellest postitusest tuli, otsisin tunde internetist materjale, lai naeratus näol ning sära silmades. Tahan anda oma parima, et postitus tuleks põhjalik ning ärataks Teis kõigis selle põneva püha vastu huvi!
Mis mind Dia De Los Muertose ehk surnute päevaga seob? See Mehhiko püha on mulle hingelähedane olnud eelmisest aastast, mil minu oma Mehhiko tuttav sellest pikalt ja laialt jutustas. Armusin ka ühte selleteemalisse filmi, kuid sellest juba peagi pikemalt!


Dia De Los Muertos ei ole Halloween, kuigi seda vahel Mehhiko Halloweeniks tahetakse tembeldada! Tegemist on täiesti iseseisva pühaga, mille juured justnimelt Mehhikost pärinevad. Just seal seda tänapäevani kõige rohkem tähistatakse. Oma põhimõttelt on see sarnane eestlaste hingedepäevaga - mälestatakse ja austatakse oma lahkunud lähedasi ning usutakse, et just sel ajal lahkunud hinged oma pereliikmeid külastavad. Kestab see tähistamine kaks päeva - 1. novembrist teise novembrini. Surnuaiad on täitunud küünalde ning lilledega, et hinged kodudesse juhatada. Küll aga tuleb meeles pidada, et Dia De Los Muertos ei ole kurb püha. Seda tähistatakse perekonna keskel rõõmu ning lustiga, meenutatakse häid mälestusi ning kalleid lähedasi.


Mehhiko söögikultuur on teada ja tuntud, ka Dia De Los Muertose puhul on oluline roll söögil. Lahkunutele valmistakse piduroad. Kõige populaarsem toit on Pan de Muertos ehk surnutepäeva leib. See on veidi magus, maitsestatud aniisi või tsitruseliste viljadega. Kindlasti ei puudu toidulauast ka calavera ehk suhkrust valmistatud pealuu. Tähtsal kohal on caliente, mida on nimetatud Mehhiko kuumaks šokolaadiks. Isiklikest allikatest olen kuulnud, et see ei pidavat olema kõigile kõige meelepärasem jook :)
Söögid ning erinevad dekoratsioonid asetatakse lähedaste jaoks loodud altaritele. Tähtsal kohal on lahkunud lähedaste pildid ning küünlad. Juurde valmistatakse papel picado'd ehk paberist väljalõigatud kaunistuste ribad. Kunagi ei puudu ka marigold lilled, meie mõistes peiulilled.
Nagu ka Halloweeni ajal, riietatakse end ümber - Dia De Los Muertose puhul "surnuteks". Pähe asetatakse uhked rooside ja muude lilledega peavõrud ning näod maalitakse kahvatuteks pealuudeks.


Film, mis annab väga hea ülevaate Dia De Los Muertos'est on Disney multifilm "Coco". Kuigi multifilme ma just ennast tihti vaatamas ei avasta, tekitas loo kirjeldus suurt huvi. Selles on kombineeritud kolm minu suurt lemmikut - muusika, hispaania keel ning Ladina-Ameerika kultuur. Pean Teile ausalt tunnistama, et peale filmi lõppu olid minul pisarad silmas ning veel järgnevatel päevadel avastasin ennast tihti mõtisklemas nähtud filmi üle. Selles heasüdamlikus ja ausas multikas on nii palju peidetud emotsioone ning ma tõesti arvan, et seda on huvitav vaadata mitte ainult lastel, vaid ka täiskasvanutel. Põnev ja täiesti teist laadi kultuur ning inimlikud emotsioonid - uudishimu, lein, hingevalu ning loomulikult armastus. Ja oi, kui hea muusika! Ma tõesti soovitan seda soojalt! PS: Coco on võitnud ka parima animatsiooni Oscari!

No comments:

Post a Comment